Osobný rozvoj

Iný pohľad na odpúšťanie

Iný pohľad na odpúšťanie

Učili nás, že ak nám niekto ublíži, je treba mu odpustiť. O tom ako odpustiť som písala v článku Ako odpustiť? Mnohí sa však do odpúšťania nútia. Žijú v názore, že ak neodpustia, budú potrestaní alebo sa im stane niečo zlé. Týmto spôsobom myslenia sa ale sami trestajú. Je dôležité uvedomiť si, že osobe, ktorá vám nejakým spôsobom ublížila, nemusíte nasilu odpúšťať. Je úplne prirodzené hnevať sa. O tom prečo sa daná krivda stala už písať nebudem, keďže som to spomenula v minulom článku. Je ale potrebné uvedomiť si prečo sa to stalo. Či už ste na to prišli hneď, alebo potrebujete nejaký čas, prijmite každý svoj pocit.

Ak voči niekomu cítite negatívne pocity, napr. zlosť, hnev, ľútosť a pod. nesnažte sa ich nasilu potláčať. Plne ich prežite, dajte ich zo seba von, vypíšte sa z nich alebo aj vykričte ak máte možnosť. Urobte to presne tak ako cítite (nie však na úkor iného človeka). Uvedomte si, že máte plné právo sa takto cítiť a je to úplne vporiadku. Prestaňte sa za to trestať. Prestaňte sa ospravedlňovať. S pokorou a úctou sa snažte pochopiť čo sa vlastne stalo. Majte cit so sebou aj s druhou stranou. Odpustenie je proces. Niekedy trvá pár hodín, týždňov alebo aj rokov. Je to úplne vporiadku. Nechajte si na to toľko času, koľko len potrebujete.

Ak neviete odpustiť a trpíte, tak len preto, že sa sám trestáte. Ak prijmete svoj hnev, odpustenie nastanete úplne prirodzene. Zrazu si len uvedomíte, že hnev zmizol. Dotyčného človeka už zrejme mať rád nebudete (je to úplne vporiadku), ale váš hnev voči nemu zmizne a vy pocítite v srdci uvoľnenie a pokoj 🙂

Všetko dobré

Anna – Yofiel.sk

Budeme radi ak naše články podporíte nákupom w eshope. Ďakujeme!

Späť na zoznam

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *